


Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
Deva by Methven Vision Cool Touch Bar Shower with Diverter to Fixed Head and Handset



Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
The Deva by Methven Vision Cool Touch Bar Shower with Diverter to Fixed Head and Handset offers a stylish, easy to use shower solution with the added benefit of WRAS approval.
£278.73 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Deva by Methven Vision Cool Touch bar shower features a diverter to a fixed head and handset, providing a stylish and easy-to-use shower solution. With WRAS approval, it is suitable for both domestic and commercial installations where safety and performance are essential.
Features
- Safe cool to touch body
- 38°C temperature hot stop with override facility
- Separate temperature and flow control
- Integral diverter to fixed head or handset
- Riser swivels 180° allowing you to select your optimal position
- Riser height can be adjusted to suit
- Single mode handset
- Single mode shower head with swivel joint
- Double interlocked 1.5m hose
- Includes easy fit connections
- WRAS approved
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Dual Outlet, Shower Packs |
|---|---|
| Range | Vision |
| Sector | Commercial, Education, Healthcare, Industrial, Leisure |
| Dimensions | 570 × 313 × 1100 mm |
| Weight | 6 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | Handset: 6.3 Ltr/Min @ 1 Bar Overhead: 6.8 Ltr/Min @ 1 Bar |
| Max Operating Pressure | 1.5 Bar |
| Min Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Installation | Exposed |
| Guarantee | 5 Years |
| Valve Operation | Bar |
| Inlet Connection | 15mm |


