

Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
Inta Trade-Tec TMV2 Bar Shower with Kit


Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
The Optimo-cool Trade-Tec TMV2 Bar Shower with Kit has a cool touch body, keeping the surface temperature from getting hot during use.
£110.02 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Optimo-Cool Trade-Tec TMV2 Bar Shower with Kit features a cool-touch body that prevents the surface from becoming hot during use. Designed for safety and comfort, it offers reliable thermostatic control and is ideal for high-traffic or commercial shower installations and is WRAS approved.
Features
- Thermostatic TMV2 approved control
- Multi-function handset
- Fast fix brackets for quick installation
- Adjustable fixing points for riser
- Anti-scald fail safe technology
- Sure-safe maximum temperature limit
- WRAS Approved
- 5 Year warranty
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Shower Packs |
|---|---|
| Range | Trade-Tec |
| Sector | Commercial, Education, Industrial, Leisure |
| Product Highlights | Non Standard |
| Dimensions | 275 × 670 mm |
| Weight | 5 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 12 Ltr/Min @ 1 Bar |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.2 Bar |
| Installation | Exposed |
| Guarantee | 5 Years |
| Valve Operation | Bar |
| Inlet Connection | 15mm |

