









Triton Showers T80Z Fast-Fit White Electric Shower










Part of the popular T80Z range, this Fast-Fit replacement shower offers flexible installation with multiple cable and water entry points, plus a high-quality white finish for a sleek bathroom look.
Price range: £146.28 through £279.04 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The T80Z Fast-Fit White Electric Shower is part of the household favourite T80Z range. The T80Z Fast-Fit is a great replacement shower with multiple cable and water entry points. Furthermore, a high quality design adds a sleek look to this shower on the bathroom wall.
Features
- Swing-Fit™ – Terminal for left and right cabling
- Swivel-Fit™ – A 180° fully reversible swivel water inlet that accommodates water connections from either the left or right hand side of the unit to aid installation
- Push button Start/ Stop to select your favourite shower setting every time
- Ideal size and shape for replacement installations
- Stylish riser rail kit with adjustable fixing brackets
- 5 spray pattern, rub-clean shower head
- Efficient A energy rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | T80Z Fast-Fit |
|---|---|
| Sector | Commercial, Education, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | |
| Dimensions | 225 × 334 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Colour | White |
| Flow Rate | 3.84 Ltr/Min, 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 1.5 Bar |
| Guarantee | 1 Year |
| Wattage | 10.5kW, 7.5kW, 8.5kW, 9.5kW |




