





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers T80Z Thermostatic Fast-Fit White/Chrome Electric Shower






Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Featuring Dura-Flow™ technology for longer-lasting performance in hard water areas, this Fast-Fit shower also provides precise thermostatic temperature control — ideal for busy households where water use varies.
Price range: £241.46 through £385.12 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The T80Z Thermostatic Fast-Fit uses the Dura-Flow™ technology for a longer lasting shower, making it ideal for hard water areas. With all the installation benefits of the Fast-Fit but with precise thermostatic temperature control, this T80 is ideal for busy households where someone is always using water, whether flushing the toilet or running a tap.
Features
- Thermostatic control constantly regulates the temperature of water
- Swing-Fit™ – Terminal for left and right cabling
- Swivel-Fit™ – A 180° fully reversible swivel water inlet that accommodates water connections from either the left or right hand side of the unit to aid installation
- Push button Start/ Stop to select your favourite shower setting every time
- Ideal size and shape for replacement installations
- Adjustable Shower Kit ideal for replacements
- 5 spray pattern, rub-clean shower head
- Efficient A energy rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | T80Z Thermostatic |
|---|---|
| Sector | Commercial, Education, Healthcare, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Dimensions | 225 × 345 mm |
| Weight | 5 kg |
| Colour | White & Chrome |
| Flow Rate | 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 1.5 Bar |
| Guarantee | 1 Year |
| Wattage | 10.5kW, 8.5kW, 9.5kW |




