




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers T80 Pro-Fit White Electric Shower





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The Triton T80 Pro-Fit Electric Shower is a trusted replacement shower with flexible installation and Dura-Flow™ technology to reduce limescale for long-lasting performance.
Price range: £158.47 through £295.43 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
Part of the household favourite T80 range, the T80 Pro-Fit is the ultimate replacement shower for your bathroom with multiple cable and water entry points. Furthermore, Triton Dura-Flow™ technology within the shower itself and the 5 spray pattern shower head, help reduce limescale build up for a longer lasting shower.
Features
- Longer lasting shower – Uses Triton Dura-Flow™ technology to help reduce limescale
- Easily replaces most electric showers – 8 cable and water entry points apiece (left and right hand side)
- Installer approved ease of installation
- Includes fully adjustable Pro-Fit riser rail kit – Height adjustable top and bottom fixing brackets to enable fitting to any previous holes
- Includes optional clip-fit bottle tray
- 5 spray pattern, rub-clean shower head and 1.5m anti-twist hose
- Efficient A energy rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | T80 |
|---|---|
| Sector | Commercial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Dimensions | 230 × 355 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Colour | White |
| Flow Rate | 3.84 Ltr/Min, 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 10.5kW version requires 1.5 Bar |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 10.5kW, 7.5kW, 8.5kW, 9.5kW |



