




Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
A6682AAMarkwik 21+ Healthcare Lever Tap – Removable Spout
£479.62 exc. VATNext Day Delivery Available -
Sale
SCBW123Healthcare TMV3 Wall Mounted Sensor Tap – Removable Spout
Original price was: £737.42.£300.00Current price is: £300.00. exc. VATNext Day Delivery Available -
C10R1½” Plastic Resealing Bottle Trap
£14.21 exc. VATNext Day Delivery Available -
SCBW122Healthcare TMV3 Wall Mounted Lever Tap – Removable Spout
£391.78 exc. VATNext Day Delivery Available -
SCBW112Healthcare TMV3 Wall Mounted Sensor Tap
£737.41 exc. VATNext Day Delivery Available -
A6684AAMarkwik 21+ Healthcare Sensor Tap – Removable Spout
£821.66 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days
DELABIE DVS Surgeon’s Scrub Up Trough





Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Surgeon’s Scrub Up Trough, available with left or right handed waste outlet, manufactured from grade 1.4301 (304) Stainless Steel with satin finish.
Price range: £699.00 through £1,401.46 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The DELABIE DVS surgeon’s scrub up trough is manufactured from grade 1.4301 (304) Stainless Steel with a satin finish. Available with left or right-hand waste outlet options, it provides a durable and hygienic solution for clinical scrub-up areas.
Features
- HBN compliant
- Material thickness 1.5mm
- Supplied with a conventional waste outlet in the base of the trough and shroud to cover pipework
- Fixed to the wall using joggle strips supplied
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Wash Troughs |
|---|---|
| Sector | Healthcare, Industrial |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 400 × 430 mm |
| Length | 1600mm, 2400mm, 800mm |
| Handing | Left Hand Waste, Right Hand Waste |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Type of Mounting | Wall Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |


