


Product Highlights
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
You may also need...
-
A4129AAContour 21 Concealed Shower Valve
£708.63 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR122Self-closing Concealed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR213Care Exposed Sequential Shower Valve
£227.75 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR123Self-closing Exposed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
B8266AAAvon 21 Self-closing Concealed Shower Valve
£151.52 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
SHWR212Care Concealed Sequential Shower Valve
£227.75 exc. VATNext Day Delivery Available
Deva by Methven Substance Chrome Plated 3-function Kit



Product Highlights
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Deva Substance Chrome Plated 3-function Kit including 3 mode shower head, 1.5m hose and rail with soap dish.
£40.17 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Deva Substance chrome plated shower kit includes a 3-function shower head, a 1.5m hose, and a rail with an integrated soap dish. Offering versatility and convenience, this kit is perfect for modern bathrooms seeking a stylish yet functional shower solution.
Features
- 3 mode handset
- Double interlocked 1.5m hose
- Adjustable brackets on riser kit – ideal for retrofit
- HBN and SHTM compliant
Specifications
| Product Type | Shower Kits |
|---|---|
| Range | Substance |
| Sector | Commercial, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | WRAS |
| Dimensions | 65 × 685 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 9.2 Ltr/Min @ 1 Bar |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.3 Bar |
| Inlet Connection | 1/2" Bsp |




