

Product Highlights
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
You may also need...
-
SHWR124Anti-vandal Short Projection Shower Head
£40.85 exc. VATNext Day Delivery Available -
SPE01Outlet for Concealed Showers
£14.11 exc. VATNext Day Delivery Available -
SIGKITM02Substance Chrome Plated 3-function Kit
£40.17 exc. VATNext Day Delivery Available -
SCBW114TMV3 22mm Valve
£44.46 exc. VATNext Day Delivery Available
SanCeram Self-closing Concealed Shower Valve


Product Highlights
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Our SanCeram Self-closing Concealed Shower Valve offers easy press action operation and has a 15 second run time.
£66.03 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This concealed self-closing shower valve offers push-button activation and automatically shuts off after 15 seconds. Ideal for busy washrooms and accessible environments, it reduces water wastage while providing reliable and user-friendly operation.
Features
- Concealed installation
- Simple press action operation
- Closes automatically to save water
- 15 seconds flow rate at 1 bar pressure
- Supplied with 6ltr/min flow regulator
- WRAS approved
Specifications
| Product Type | Concealed Shower Valves, Self-Closing Shower Valves |
|---|---|
| Product Highlights | Water Saving, WRAS |
| Dimensions | 130 mm |
| Weight | 2 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 9 Ltr/min @ 1 Bar |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.1 Bar |
| Installation | Concealed |
| Valve Operation | Press Action |
| Inlet Connection | 15mm |






