

Product Highlights
-
NSFNSF is an independent certification body that tests products to ensure they meet strict public health and safety standards. NSF certification confirms a product is safe for use with drinking water and will not contaminate the supply. Find out more here.
-
TMV2TMV2 is an independent approval scheme for thermostatic mixing valves used in domestic and general commercial settings. These valves maintain safe outlet temperatures and shut off if the cold supply fails. TMV2 valves comply with BS EN 1111 and BS EN 1287 standards and are certified by NSF. Find out more here.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
You may also need...
-
S90QTOTouchstone Quadrant Shower Tray – 900 x 900mm
£109.13 exc. VATNext Day Delivery Available -
D90SQTouchstone Square Shower Tray – 900 x 900mm
£202.50 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S179RTTOTouchstone Rectangular Shower Tray – 1700 x 900mm
£391.50 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S128RTASTOTouchstone Slip Resistant Rectangular Shower Tray – 1200 x 800mm
£218.81 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days
SanCeram Thermostatic Bar Shower Pack


Product Highlights
-
NSFNSF is an independent certification body that tests products to ensure they meet strict public health and safety standards. NSF certification confirms a product is safe for use with drinking water and will not contaminate the supply. Find out more here.
-
TMV2TMV2 is an independent approval scheme for thermostatic mixing valves used in domestic and general commercial settings. These valves maintain safe outlet temperatures and shut off if the cold supply fails. TMV2 valves comply with BS EN 1111 and BS EN 1287 standards and are certified by NSF. Find out more here.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Our SanCeram Thermostatic Bar Shower Pack contains everything needed including; bar shower valve, headset, hose and rail, with the added bonus of being WRAS approved.
£140.41 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This thermostatic bar shower pack includes everything required for installation: bar shower valve, headset, hose, and rail. The unit is WRAS approved, ensuring compliance with UK water regulations, and provides thermostatic control for consistent water temperature and enhanced safety.
Features
- Safe cool to touch body
- 38°C temperature hot stop with override facility
- Includes patented Satinjet handset
- Adjustable brackets on riser kit – Ideal for refurbishments
- 1.5m easy clean hose
- TMV2 approved
- WRAS approved
Specifications
| Product Type | Shower Packs |
|---|---|
| Sector | Commercial, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | NSF, TMV2, WRAS |
| Dimensions | 274 × 685 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 8 Ltr/Min Max |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.5 Bar |
| Installation | Exposed |
| Valve Operation | Bar |
| Inlet Connection | 15mm |




