

You may also need...
-
SHWR122Self-closing Concealed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
A4129AAContour 21 Concealed Shower Valve
£708.63 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR213Care Exposed Sequential Shower Valve
£227.75 exc. VATNext Day Delivery Available -
B8266AAAvon 21 Self-closing Concealed Shower Valve
£151.52 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
SHWR123Self-closing Exposed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR212Care Concealed Sequential Shower Valve
£227.75 exc. VATNext Day Delivery Available
SanCeram Grab Rail Based Shower Kit – White


SanCeram Grab Rail Based Shower Kit including shower head and hose along with a white grab rail to be used as the shower rail.
Next Day Delivery Available
£88.48 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This all-in-one shower kit is ideal for accessible washrooms, featuring a white grab rail that doubles as the shower rail for added support and safety. The kit includes a shower head and hose, providing a complete, easy-to-install solution for assisted bathing areas.
Features
- Multi-mode handset
- 900mm white grab rail
- Double interlocked 2m hose
- Supplied with 8ltr/min flow restrictor
Specifications
| Product Type | Shower Kits |
|---|---|
| Sector | Commercial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | |
| Dimensions | 900 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Colour | White & Chrome |
| Flow Rate | 8 Ltr/Min Max |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar |
| Inlet Connection | 15mm |




