




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers Omnicare Ultra Thermostatic Electric Shower





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The Omnicare Ultra Thermostatic Electric Shower is a premium accessible shower solution with modern styling, safety features, and easy operation for all household users.
Price range: £392.10 through £402.08 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Omnicare Ultra Thermostatic Electric Shower provides a stylish showering solution that can easily be used by everyone, regardless of the level of assistance required for showering. The Omnicare range combines design, safety and simplicity.
Features
- Thermostatic temperature reassurance – Regulates water temperature within +/-1°C adhering to the BEAB Care standard
- Audible feedback offers assistance to visually impaired users (start/stop and timer end confirmation)
- Easy operation; a soft press start/stop power button and looped lever handle offer low resistance control of the shower
- Single hand operated handset holder with easy push system
- Extended shower rail kit assists showering whether stood or seated
- 5 spray pattern, rub-clean shower head
- Energy efficient A rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Omnicare |
|---|---|
| Sector | Commercial, Healthcare, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Dimensions | 213 × 400 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Flow Rate | 4.45 Ltr/Min, 5 Ltr/Min |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 8.7kW, 9.8kW |






