




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers Omnicare Design Care Thermostatic Electric Shower with Grab Rail Kit





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The Omnicare Design Thermostatic Electric Shower with grab rail offers a stylish and accessible shower solution for users of all mobility levels. Designed for simplicity and safety, the Omnicare range combines modern aesthetics with practical, inclusive showering.
Price range: £509.49 through £574.96 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
Omnicare Design Thermostatic Electric Shower with Grab Rail Kit provides the ideal solution to the difficulty of finding a shower which is both stylish and that be used easily by everyone regardless of the level of assistance required for showering. The Omnicare range combines design, safety and simplicity.
Features
- Thermostatic temperature reassurance – Regulates water temperature within +/-1°C
- Audible feedback and tactile temperature dial with soft Grey tones offers assistance to visually impaired users
- Easy operation A soft press start/stop power button and looped lever handle offer low resistance control of the shower
- Single hand operated handset holder with easy push system
- Ease of replacement; includes multiple cable and water entry points, generous footprint and a fixing hole kit
- Dual purpose grab riser rail kit
- Robust Grab riser rail withstands a support load of up to 150kg
- The longer riser rail with height adjustable shower head holder makes it easy to shower seated or stood
- Analogue waste pump connectivity
- Energy efficient A rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Omnicare Design |
|---|---|
| Sector | Commercial, Healthcare, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Water Saving |
| Dimensions | 240 × 387 mm |
| Weight | 6 kg |
| Colour | White |
| Flow Rate | 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 8.5kW, 9.5kW |
| Waste Pump | Analogue, Digital |






