




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers Omnicare Design Thermostatic Electric Shower with Extended Kit





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
A stylish, accessible electric shower designed for users of all abilities. The Omnicare Design range blends modern aesthetics with safety and simple operation.
Price range: £462.31 through £521.77 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Omnicare Design Thermostatic Electric Shower with Extended Kit provides a stylish showering solution that can easily be used by everyone, regardless of the level of assistance required for showering. The Omnicare range combines design, safety and simplicity.
Features
- Thermostatic temperature reassurance – Regulates water temperature within +/-1°C
- Audible feedback and tactile temperature dial with soft Grey tones offers assistance to visually impaired users
- Easy operation A soft press start/stop power button and looped lever handle offer low resistance control of the shower
- Single hand operated handset holder with easy push system
- Ease of replacement; includes multiple cable and water entry points, generous footprint and a fixing hole kit
- Extended riser rail longer 940mm riser rail with height adjustable shower head holder and 2m hose makes it easy to shower seated or stood
- Digital waste pump connectivity
- Energy efficient A rating, 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Omnicare Design |
|---|---|
| Sector | Commercial, Healthcare, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Dimensions | 240 × 387 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Colour | White |
| Flow Rate | 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 8.5kW, 9.5kW |
| Waste Pump | Analogue, Digital |






