




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers Omnicare Thermostatic Electric Shower





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The Omnicare Thermostatic Electric Shower is a stylish and practical electric shower that’s easy to use for everyone, combining modern design with safety-focused features.
Price range: £387.26 through £399.04 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Omnicare Thermostatic Electric Shower provides the ideal solution to the difficulty of finding a shower which is both stylish for the bathroom and can easily be used by everyone, regardless of the level of assistance required for showering. To achieve this feat, Omnicare combines the principles of design, safety and simplicity.
Features
- BEAB CARE mark – Keeps water temperature within +/- 1C for total peace of mind
- Controls – Low resistance operation and soft press start/stop button
- Analogue waste pump connectivity
- Assistive accessories comes with extended 680mm riser rail kit with adjustable fixing centres and extended 1.25m anti twist shower hose
- Single hand operated handset holder with easy push system
- Energy efficient A rating
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Omnicare |
|---|---|
| Sector | Commercial, Healthcare, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Dimensions | 240 × 387 mm |
| Weight | 5 kg |
| Flow Rate | 4.35 Ltr/Min, 4.86 Ltr/Min |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 8.5kW, 9.5kW |






