


Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
A10R1 ¼” Plastic Resealing Bottle Trap
£12.17 exc. VATNext Day Delivery Available -
C10R1½” Plastic Resealing Bottle Trap
£14.21 exc. VATNext Day Delivery Available -
G20051NCombination Waste Kit
£173.32 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days
DELABIE DVS Janitorial Unit JU



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Stainless Steel, floor standing Janitorial Unit manufactured from grade 304 Stainless Steel. The unit incorporates a bucket sink, hinged grid, wash basin and single monoblock mixer tap and copper tails.
£929.76 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This DELABIE DVS Stainless Steel floor standing janitorial unit is manufactured from grade 304 Stainless Steel and includes a bucket sink, hinged grid, wash basin, and a single monoblock mixer tap with copper tails. Designed for robust performance, it is ideal for commercial cleaning and janitorial environments.
Features
- HTM64 and HBN compliant
- Manufactured from grade 1.4301 (304) Stainless Steel1.2mm material thickness throughout except for lower bowl which is 0.9mm
- Supplied complete with lever operated monobloc mixer
- Copper tails
- 32mm flush grated waste outlet for top wash bowl and 38mm domed waste (for lower bowl)
- Can be fixed with 4 legs for floor standing or part wall hung / floor standing by using two of the front legs
- Can also be fitted as a wall hung unit by using the joggle strip provided
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Janitorial Units |
|---|---|
| Sector | Commercial, Education, Healthcare, Industrial, Leisure |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 570 × 500 × 880 mm |
| Weight | 23.7 kg |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Type of Mounting | Wall & Floor Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |



