


Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
C10R1½” Plastic Resealing Bottle Trap
£14.21 exc. VATNext Day Delivery Available
DELABIE DVS Hospital Sink and Double Drainer ST B



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Stainless Steel Hospital Sink and Double Drainer, with single central bowl with and no tapholes.
£409.96 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This Stainless Steel hospital sink features a single central bowl with double drainers and no tap holes. Designed for high-use clinical environments, it offers generous draining capacity and easy cleaning.
Features
- HBN compliant
- Manufactured from 1.2mm thick, grade 1.4301 (304) Stainless Steel, satin polish finish
- Sink top is turned down on all four edges and incorporates a wet area recess
- The bowl is prepared for a 38mm waste outlet
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Hospital Sinks |
|---|---|
| Sector | Commercial, Education, Healthcare, Industrial |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 600 × 1800 × 218 mm |
| Weight | 15.8 kg |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Type of Mounting | Wall Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |




