


Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
C10R1½” Plastic Resealing Bottle Trap
£14.21 exc. VATNext Day Delivery Available
DELABIE DVS Hospital Double Bowl Sink SK 2



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Stainless Steel Hospital Sink, Double Bowl with no tapholes, 1200mm long.
£464.30 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
A Stainless Steel hospital sink with two bowls and no tap holes, measuring 1200mm in length. Built for durability and easy cleaning, it is ideal for busy clinical environments where hygiene and reliability are essential.
Features
- HBN compliant
- Manufactured from 1.2 mm thick, grade 1.4301 (304) Stainless Steel, satin polish finish
- Sink top is turned down on all four edges and incorporates a wet area recess
- The bowls are prepared for a 38mm waste outlet
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Hospital Sinks |
|---|---|
| Sector | Commercial, Education, Healthcare, Industrial |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 600 × 1200 × 218 mm |
| Weight | 12.6 kg |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Type of Mounting | Wall Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |



