



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
C10R1½” Plastic Resealing Bottle Trap
£14.21 exc. VATNext Day Delivery Available -
TSWC1091½” Strainer waste – Unslotted
£7.95 exc. VATNext Day Delivery Available
DELABIE DVS Hospital Disposal Unit with Sink and Drainer




Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Stainless Steel Hospital Disposal Unit with sink and drainer, back inlet for concealed cistern. Available in both left and right handing.
£825.55 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
A Stainless Steel hospital disposal unit featuring a sink and drainer with a back inlet for concealed cisterns. Available in both left and right-hand configurations, this unit is designed for healthcare settings requiring robust and hygienic disposal solutions.
Features
- HBN compliant
- Manufactured from 1.2 mm thick, grade 1.4301 (304) Stainless Steel with satin polish finish
- Top is turned down on all four edges and incorporates a wet area recess
- Fitted with a sluice hopper at one end which can be suitable for either top entry or duct mounted services
- The hopper has a 110 mm dia. outlet which can accept a P or S trap, available separately
- Wash up bowl is positioned next to the sluice hopper and is prepared for a 38 mm waste outlet
- The wash up bowl does not have an overflow
- Unit can be mounted on either Stainless Steel cantilever brackets or Stainless Steel front leg supports, available separately
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Disposal Units |
|---|---|
| Sector | Healthcare, Industrial |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 600 × 1600 × 300 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Handing | Left Hand Drainer, Right Hand Drainer |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Type of Mounting | Wall Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |



