




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers ENVi® Electric Shower With Inline Wall Fed Shower Kit





Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The ENVi® Electric Shower delivers personalised showering with pre-set programmes or a custom shower profile. Its full-colour digital control offers instant feedback on usage, helping promote reduced water consumption while providing a premium shower experience.
Price range: £443.18 through £487.61 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The ENVi® Electric Shower With Inline Wall Fed Shower Kit delivers the next generation of personalised electric showering. You can select a pre-set programme or create your own personal shower profile. ENVi® also features a full-colour digital control that provides feedback on individual shower use ideal to help promote reduced water consumption.
Features
- All new experience – Intuitive control with full colour digital display
- Get the look – Select from x2 premium finishes to match your bathroom style
- Minimalist design – ENVi® concealed wall outlet kit with 5 spray pattern showerhead
- Personalisation Create x6 individual time and temperature profiles
- Eco conscious – Shower a minute less and save water, save energy and save money
- User feedback – Water, Energy and Cost data on personal shower use
- Enhanced control – Tri-Protect® precise thermostatic temperature operation
- Phased shutdown reducing unwanted scale build up
- Flexible installation – Tri-Hub can be located in the loft or airing cupboard
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Envi |
|---|---|
| Sector | Leisure, Residential |
| Product Highlights | Water Saving |
| Weight | 6.5 kg |
| Colour | Black, Silver |
| Flow Rate | 4.6 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 10.5kW version requires 1.5 Bar |
| Guarantee | 1 Year |
| Wattage | 10.5kW, 9.0kW |




