



Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers ENVi® Thermostatic Electric Shower Single Outlet Ceiling Fed Kit




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The ENVi® Thermostatic Electric Shower ceiling fed kit in Silver brings personalised showering to the next level. Create your own shower profile and use the full-colour digital control to monitor individual water usage—ideal for washrooms focused on sustainability and user comfort.
Price range: £520.93 through £543.14 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The ENVi® Thermostatic Electric Shower Single Outlet Ceiling Fed Kit, in Silver will wow in any washroom. Personalised electric showering has been taken to the next level with the opportunity to create your own shower profile. ENVi® features a full-colour digital control that provides feedback on individual shower use, ideal if you are looking to promote awareness of water consumption.
Features
- All new experience – Intuitive control with full colour digital display
- Get the look – Select from x2 premium finishes to match your bathroom style
- Effortless installation – Ceiling fed kit with 5 spray pattern showerhead
- Personalisation create x6 individual time and temperature profiles
- Eco conscious – Shower a minute less and save water, save energy and save money
- User feedback – Water, Energy and Cost data on personal shower use
- Enhanced control – Tri-Protect® precise thermostatic temperature operation
- Phased shutdown reducing unwanted scale build up
- Flexible installation – Tri-Hub can be located in the loft or airing cupboard
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Envi |
|---|---|
| Sector | Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Weight | 6.5 kg |
| Colour | Silver |
| Flow Rate | 4.6 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 10.5kW version requires 1.5 Bar |
| Guarantee | 2 Years |
| Wattage | 10.5kW, 9.0kW |




