







Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
Triton Showers ENVi® Thermostatic Electric Shower Single Outlet Fixed Head








Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
Water SavingOur water-saving products reduce consumption through low-flow rates, dual-flush cisterns and automatic shut-off systems. They help lower utility costs, minimise environmental impact and support sustainability and regulatory compliance in commercial environments.
The ENVi® Thermostatic Electric Shower with a fixed head delivers a premium, personalised shower experience. Select a pre-set programme or build your own shower profile, with a full-colour digital control that tracks individual usage.
Price range: £443.18 through £487.61 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The ENVi® Thermostatic Electric Shower Single Outlet with a Fixed Head brings you the ultimate personal shower experience. You can select from a pre-set programme or create your own individual shower profile. With ENVi® you also have a full-colour digital control that provides feedback on individual shower use.
Features
- All new experience – Intuitive control with full colour digital display
- Get the look – Select from x2 premium finishes to match your bathroom style
- Luxurious rainfall – 220mm fixed shower head with adjustable ceiling arm (135mm-216mm)
- Personalisation Create x6 individual time and temperature profiles
- Eco conscious – Shower a minute less and save water, save energy and save money
- User feedback – Water, Energy and Cost data on personal shower use
- Enhanced control – Tri-Protect® precise thermostatic temperature operation
- Phased shutdown reducing unwanted scale build up
- Flexible installation – Tri-Hub can be located in the loft or airing cupboard
- 2 year parts and labour guarantee
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Envi |
|---|---|
| Sector | Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard, Water Saving |
| Weight | 5.5 kg |
| Colour | Black, Silver |
| Flow Rate | 4.6 Ltr/Min, 5.37 Ltr/Min |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar, 10.5kW version requires 1.5 Bar |
| Guarantee | 1 Year |
| Wattage | 10.5kW, 9.0kW |




