


Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Disposal Unit DU



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
DELABIE DVS Stainless Steel Disposal Unit with back outlet for concealed cistern.
£994.21 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
A Stainless Steel disposal unit featuring a back outlet designed for use with concealed cisterns. This unit is built for durability and hygienic performance in clinical and high-use environments.
Features
- HBN compliant Wall hung domestic services disposal unit
- Manufactured from 1.2mm thick, grade 1.4301 (304) Stainless Steel with satin polish finish
- Incorporates a sluice hopper which is suitable for duct mounted services
- The hopper has a 110mm dia. outlet which can accept a P trap, available separately
- The unit is fixed to the wall using two cantilevered brackets, available separately
- Wall fixings are not supplied
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Disposal Units |
|---|---|
| Sector | Healthcare, Industrial |
| Product Highlights | HBN, Non Standard |
| Dimensions | 600 × 600 × 300 mm |
| Weight | 12.6 kg |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Type of Mounting | Wall Mounted |
| Guarantee | 5 Years |
| Material | Stainless Steel |



