



Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
-
Rimless ToiletRimless WCs are designed to deliver high standards of hygiene by removing the rim where bacteria can collect. This makes cleaning quicker and more effective. Efficient dual-flush technology reduces water usage, while the flush design ensures a powerful, even and splash-free clean.
You may also need...
-
S333467Conceala 3 Sensorflow 21 WC Flushing Cistern – Sensor
£440.20 exc. VATNext Day Delivery Available -
S4066Contour 21 Seat Only
BlueCharcoalGreyRedWhite5 finishes available£103.98 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working daysSelect options -
S332767Conceala 3 Cistern – Water Saving Dual Flush
£76.71 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S333067Conceala 3 Cistern – Single Flush Lever Operated Cistern
£65.81 exc. VATNext Day Delivery Available -
TSWC115Pan Connector – Converts to P Trap
£4.50 exc. VATNext Day Delivery Available -
S4065Contour 21 Seat and Cover
BlueCharcoalGreyWhite4 finishes available£113.41 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working daysSelect options
Armitage Shanks Contour 21+ Rimless 750 Back to Wall Toilet Pan




Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
-
Rimless ToiletRimless WCs are designed to deliver high standards of hygiene by removing the rim where bacteria can collect. This makes cleaning quicker and more effective. Efficient dual-flush technology reduces water usage, while the flush design ensures a powerful, even and splash-free clean.
Armitage Shanks Contour 21+ Rimless Back to Wall raised height 750mm projection, Doc M compliant toilet pan.
£526.03 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Armitage Shanks Contour 21+ rimless back to wall toilet pan features a raised height and 750mm projection to support accessible washroom design. Fully Doc M compliant, it provides enhanced comfort and ease of use.
Features
- Sleek easy to clean design
- 750mm projection pan compliant with Doc M
- 480mm (including seat) raised height pan compliant with Doc M
- Rimless flush design
- Anti-microbial glaze
- Manufactured from high quality vitreous china to BS 3402
- Please note seat is not included
Specifications
| Product Type | Back to Wall Toilets |
|---|---|
| Range | Contour 21+ |
| Sector | Commercial, Education, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Doc M, Rimless Toilet |
| Dimensions | 750 × 375 × 450 mm |
| Weight | 36.00 kg |
| Colour | White |
| Seat Included | No |
| Projection | 750mm |
| Raised Height | Yes |
| Guarantee | Lifetime |
| Material | Vitreous China |
| Fixings Included | Floor Fixing Set |





