



Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Rimless ToiletRimless WCs are designed to deliver high standards of hygiene by removing the rim where bacteria can collect. This makes cleaning quicker and more effective. Efficient dual-flush technology reduces water usage, while the flush design ensures a powerful, even and splash-free clean.
You may also need...
-
TSWC115Pan Connector – Converts to P Trap
£4.50 exc. VATNext Day Delivery Available -
S332767Conceala 3 Cistern – Water Saving Dual Flush
£76.71 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S333067Conceala 3 Cistern – Single Flush Lever Operated Cistern
£65.81 exc. VATNext Day Delivery Available -
S333467Conceala 3 Sensorflow 21 WC Flushing Cistern – Sensor
£440.20 exc. VATNext Day Delivery Available -
S406601Contour 21 Seat Only – White
£103.98 exc. VATNext Day Delivery Available
Armitage Shanks Contour 21+ Rimless 700 Back to Wall Toilet Pan




Product Highlights
-
HBNHealth Building Notes (HBN) provide best practice guidance on the design and refurbishment of healthcare buildings within the NHS. They support safe, efficient and compliant healthcare environments. In Scotland, equivalent guidance is provided by SHTM. When you see the HBN icon, the product aligns with recognised healthcare design standards. Find out more here.
-
Rimless ToiletRimless WCs are designed to deliver high standards of hygiene by removing the rim where bacteria can collect. This makes cleaning quicker and more effective. Efficient dual-flush technology reduces water usage, while the flush design ensures a powerful, even and splash-free clean.
Armitage Shanks Contour 21+ Rimless 700mm projection Back to Wall Toilet Pan with horizontal outlet for HBN / SHTM compatibility.
£526.03 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
This Contour 21+ rimless back to wall toilet pan features a 700mm projection and horizontal outlet. Designed for HBN and SHTM compatibility, its rimless design supports improved hygiene and ease of cleaning in healthcare environments.
Features
- Sleek easy to clean design
- 700mm projection pan compliant with HBN / SHTM
- 480mm (including seat) raised height pan compliant with HBN / SHTM
- Rimless flush design
- Anti-microbial glaze
- Manufactured from high quality vitreous china to BS 3402
- Please note seat is not included
Specifications
| Product Type | Back to Wall Toilets |
|---|---|
| Range | Contour 21+ |
| Sector | Healthcare |
| Dimensions | 700 × 375 × 450 mm |
| Weight | 34.00 kg |
| Colour | White |
| Seat Included | No |
| Projection | 700mm |
| Raised Height | Yes |
| Guarantee | Lifetime |
| Material | Vitreous China |
| Fixings Included | Floor Fixing Set |




