



Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Methven Como Concealed Thermostatic Mixer Valve – Three Outlet




Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Methven’s Como Concealed Thermostatic Mixer Valve will fit into any modern washroom and is TMV2 and WRAS approved, designed to divert water to three outlets. Available in Chrome and Matt Black.
Price range: £351.70 through £369.72 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
Methven’s Como Concealed Thermostatic Mixer Valve with a 3-way diverter is ideal for more complex shower setups, allowing water to be directed to three outlets. Fully TMV2 and WRAS approved, it delivers precise temperature control and is available in Chrome and Matt Black finishes.
Features
- Concealed installation
- Diverter cartridge to three outlets
- Front access filters – no need to disconnect shower from water supply during maintenance
- 38°C temperature hot stop with override facility
- Brass concealing plate
- Available Chrome and Matt Black
- WRAS approved
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Range | Como |
|---|---|
| Product Highlights | |
| Dimensions | 280 × 120 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Colour | Chrome, Matt Black |
| Flow Rate | 14 Ltr/min @ 1 Bar |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.1 Bar |
| Installation | Concealed |
| Guarantee | 5 Years, Non-Residential 1 Year |
| Valve Operation | Lever |
| Inlet Connection | 3/4" Bsp |



