


Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
You may also need...
-
SCBW113TMV3 15mm Valve
£33.86 exc. VATNext Day Delivery Available
Armitage Shanks Avon 21 Self-closing Concealed Shower Valve



Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
The Armitage Shanks Avon 21 Self-closing Concealed Shower Valve with push button operation and modern finish will fit in seamlessly to any washroom.
£151.52 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Armitage Shanks Avon 21 Self-Closing Concealed Shower Valve combines push-button operation with a sleek, modern finish. Designed to integrate seamlessly into contemporary washrooms, it offers controlled water usage and dependable performance in commercial environments.
Features
- Press action operation
- Self-closing, Concealed installation
- For pre-mixed water
- DDA compliant
Specifications
| Product Type | Concealed Shower Valves, Self-Closing Shower Valves |
|---|---|
| Range | Avon 21 |
| Product Highlights | Doc M |
| Dimensions | 185 × 185 mm |
| Weight | 2.83 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 11.5 Ltr/min @ 3 Bar |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.5 Bar |
| Installation | Concealed |
| Valve Operation | Press Action |
| Inlet Connection | 1/2" |





