


Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
Armitage Shanks Avon 21 Exposed Self-Closing Shower Mixer



Product Highlights
-
Doc MApproved Document M of the Building Regulations provides guidance to ensure buildings are accessible to and usable by disabled people. It supports compliance for washroom facilities across all building types and works alongside the Equality Act 2010, which requires reasonable adjustments to prevent disadvantage. When you see the Doc M icon, you can be confident the product supports accessible design and regulatory compliance. Find out more here.
The Armitage Shanks Avon 21 Exposed Self-Closing Shower Mixer has variable temperature control and an exposed self-closing shower mixer with push button.
£273.56 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Armitage Shanks Avon 21 Exposed Self-Closing Shower Mixer features variable temperature control and a robust push-button operation. Designed for durability and ease of use, it provides a practical solution for commercial and institutional showering facilities.
Features
- Shower valve supplies water to 1 outlet
- Adjustable temperature
- Adjustable time delay for automatic shut off
- Non-concussive action to avoid water hammer
- Top or bottom supply
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Exposed Shower Valves, Self-Closing Shower Valves |
|---|---|
| Range | Avon 21 |
| Sector | Commercial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | |
| Dimensions | 188 × 137-163 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 11.5 Ltr/min @ 3 Bar |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.5 Bar |
| Installation | Exposed |
| Valve Operation | Press Action |
| Inlet Connection | 1/2" |

