


Product Highlights
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
You may also need...
-
A4129AAContour 21 Concealed Shower Valve
£708.63 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR113Sequential Lever Operated Exposed Shower Valve
£323.99 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR123Self-closing Exposed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
B8266AAAvon 21 Self-closing Concealed Shower Valve
£151.52 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
SHWR122Self-closing Concealed Shower Valve
£66.03 exc. VATNext Day Delivery Available -
SHWR112Sequential Lever Operated Concealed Shower Valve
£323.99 exc. VATNext Day Delivery Available
Armitage Shanks Armaglide 2 Shower Kit



Product Highlights
-
WRASWRAS (Water Regulations Approval Scheme) is an independent UK certification body for plumbing products. WRAS approval confirms compliance with UK Water Supply Regulations and demonstrates that a product meets required standards for safety and water efficiency. Find out more here.
Armitage Shanks Armaglide 2 Shower Kit with single function handspray, 900mm rail, 1750mm smooth hose and category 5 hose retainer.
£98.66 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Armitage Shanks Armaglide 2 Shower Kit includes a single function handspray, 900mm slide rail, 1750mm smooth hose, and a category 5 hose retainer. Designed for durability and ease of use, it provides a practical and compliant showering solution for commercial and healthcare settings.
Features
- Single function shower hand set
- 1750mm smooth hose
- WRAS approved
Specifications
| Product Type | Shower Kits |
|---|---|
| Range | Armaglide |
| Sector | Commercial, Leisure, Residential |
| Dimensions | 904 mm |
| Weight | 1.72 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 8 Ltr/Min Max |
| Max Operating Pressure | 10 Bar |
| Min Operating Pressure | 1.0 Bar |
| Guarantee | Lifetime |
| Inlet Connection | 15mm |





