


Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
Armitage Shanks Alto EV Exposed Shower Pack



Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
The Armitage Shanks Alto EV Exposed Shower Pack offers a modern and practical shower washroom solution with a safe cool to touch body.
£143.36 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
The Armitage Shanks Alto EV Exposed Shower Pack provides a modern, practical shower solution for commercial washrooms. Featuring a safe, cool-to-the-touch valve body, it enhances user safety while delivering reliable performance and contemporary aesthetics.
Features
- Safe cool touch body
- TMV2 approved
- Ceramic cartridge for accurate control and drip free use
- Includes single mode handset
- Shower hose retainer
- Innovative fast fix installation bracket
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Shower Packs |
|---|---|
| Range | Ceratherm Alto |
| Sector | Commercial, Industrial, Leisure, Residential |
| Product Highlights | Non Standard |
| Dimensions | 310 mm |
| Weight | 2.43 kg |
| Colour | Chrome |
| Flow Rate | 8 Ltr/Min @ 3 Bar |
| Max Operating Pressure | 5.0 Bar |
| Min Operating Pressure | 0.1 Bar |
| Installation | Exposed |
| Valve Operation | Bar |
| Inlet Connection | 15mm |

