


Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
You may also need...
-
S183501Sandringham 21 1700 x 700mm Steel Bath – 2 TH
£327.78 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S183901Sandringham 21 1700 x 700mm Water Saving Steel Bath – 2TH
£327.78 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
E735801Concept 1700 x 750mm Bath No TH
£272.12 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
E729901Concept 1700 x 750mm Bath 2TH
£272.12 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days -
S183801Sandringham 21 1700 x 700mm Steel Bath – No TH
£321.41 exc. VATEstimated Delivery: 3-5 working days
Merlyn 4 Fold Bath Screen



Product Highlights
-
Non StandardThese products are special-order, non-standard items with extended lead times. Once ordered, they cannot be cancelled or returned. Please ensure all specifications are confirmed before purchase.
Merlyn’s 4 Fold Bath Screen is manufactured from 4mm toughened safety glass is ideal for bathrooms with restricted space, folding away neatly and horizontally flush to the wall.
£273.00 exc. VAT
Free UK Delivery for orders over £500
Description
Merlyn’s 4 Fold Bath Screen is manufactured from 4mm toughened safety glass, making it ideal for bathrooms with limited space. The screen folds neatly and sits horizontally flush to the wall when not in use, offering a practical and stylish solution for smaller bathrooms.
Features
- 1400mm high
- Mershield Stayclear glass coating
- Four moving glass panels
- Reversible
- Non-standard item – please refer to returns policy
Specifications
| Product Type | Bath Screens |
|---|---|
| Range | Mbox |
| Sector | Leisure, Residential |
| Product Highlights | |
| Dimensions | 850 × 4 × 1400 mm |
| Weight | 9 kg |
| Colour | Chrome |
| Guarantee | Lifetime |
| Material | 4mm Toughened Safety Glass |


